Gå til indhold

Faglige e-læringskurser og webinarer

Styrk din faglighed med kompetenceudvikling gennem e-læring og webinarer. Det foregår 100% online og er skræddersyet til medlemmer af Socialpædagogerne.

Webinar

DEN MOTIVERENDE SAMTALE

Webinaret er ikke tilgængeligt længere.

Webinar den 4. juni: 'Håb og forandring – den motiverende samtale i praksis'

Hvordan holder vi fast i håbet?
- for borgerens skyld og vores egen
Hvordan påvirker det borgerens udvikling, at vi som socialpædagoger tror på, at forandring er mulig?

Og hvad sker der, hvis vi selv begynder at tvivle?

Som socialpædagog spiller du en afgørende rolle i at fastholde og spejle håbet hos borgeren. Din vedholdende tro på borgerens ressourcer kan være dét, der gør forskellen mellem resignation og forandring.

På webinaret kan du blive klogere på:
• Hvordan din egen indstilling og tro på forandring påvirker borgerens motivation
• Hvordan håb og tillid smitter – både positivt og negativt
• Hvordan du som fagperson kan arbejde med Den Motiverende Samtale, en evidensbaseret metode, der bygger på relation, accept og håb

Vi ser også nærmere på:
• Hvordan du hjælper borgeren med at få øje på egne styrker, handlemuligheder og succeser
• Hvordan du arbejder med diskrepans og styrker borgerens tro på egne evner
• Hvorfor motivation ikke kun opstår i borgeren selv – men næres af din tilgang som fagperson

Din underviser er neuropsykolog Tina Haren, som giver faglig indsigt og konkrete redskaber fra Den Motiverende Samtale.

FAQ om e-læring og webinarer

Tilmelding sker via Mit SL.

Du skal bruge dit medlemsnummer ved tilmelding. Du finder dit medlemsnummer på Mit SL under fanen ’medlemskab’.

Gå ud på forsiden af Mit SL – her finder du et billede med teksten ’E-læring’. Klik på det, og vælg herefter den e-læring, du ønsker.

Hvis du oplever problemer med at tilmelde dig e-læring, så kontakt Kursustilmelding@sl.dk

Hvis du oplever problemer med at tilmelde dig et webinar, så kontakt Kursustilmelding@sl.dk

Du er altid velkommen til at melde dig ind, så du kan få adgang. Gør dette:

  1. Udfyld den blanket, der passer til dig, for at blive medlem af Socialpædagogerne: sl.dk/blivmedlem
  2. Du modtager en bekræftelse på din indmeldelse i din mail.
  3. Denne bekræftelse sender du videre til ansvarlig for e-læringen hos Socialpædagogerne, Tea Fromholt Hansen på tfh@sl.dk – herefter vil du snarest muligt modtage link til e-læringen.

  • Er du medlem af PLS skal du også være medlem af Socialpædagogerne for at tilmelde dig webinar og e-læring.
  • Ikke medlem af Socialpædagogerne: Du skal være medlem af PLS og Socialpædagogerne, for at deltage. Som medlem af PLS kan du melde dig gratis ind i Socialpædagogerne her: Jeg er studerende (sl.dk).
  • Når du har meldt dig ind, kan du sende et screendump af din indmeldelse til ansvarlig for e-læringen hos Socialpædagogerne, Tea Fromholt på tfh@sl.dk - herefter vil du snarest muligt modtage et link til e-læringen og/eller blive tilmeldt webinaret.

Ja, du kan godt tilmelde dig e-læringen, mens du er ledig. Husk at have dit medlemsnummer klar ved tilmelding. Det finder du på Mit SL -> Medlemskab.

Bliv medlem