Gå til indhold

Kontaktforløb og obligatorisk selvbook

Som ledig skal du de første 3 måneder løbende have samtaler hos os i a-kassen. I samarbejde med dig laver vi en plan for, hvordan du hurtigst muligt kommer i job. Hvis du ikke når at finde job inden for dine første 3 måneders ledighed, skal du deltage i jobsamtaler på dit lokale jobcenter.

Spørgsmål om kontaktforløb

En del af rådighedsforpligtigelsen som dagpengemodtager indebærer, at du løbende skal deltage i samtaler i a-kassen og senere i et ledighedsforløb også med jobcentret. Der kan også blive tale om, at du skal deltage i tilbud, som skal hjælpe dig i job. I lovgivningen hedder rækken af samtaler et kontaktforløb. 

De første 3 måneders ledighed (det svarer til et dagpengeforbrug på 481 timer) er det Socialpædagogernes A-kasse, som har ansvaret for dit kontaktforløb. Konkret skal vi holde 3 jobsamtaler med dig i perioden. Gennem hele din ledighedsperiode kan du bruge Job & Karriere som din primære sparringspartner i din jobsøgning. 

Ovenstående beskriver kun de samtaler, som vi skal holde. Du er altid velkommen til at booke et temamøde eller en samtale, hvor vi tager fat i centrale emner, du som ledig socialpædagog kan få brug for at vide meget mere om. Book via MIT SL, og tag kontakt til os, hvis du ikke finder tidspunkter eller møder, der passer dig. 

Hvis du er ledig efter 3 måneder, fortsætter kontaktforløbet i jobcentret.

Når dit kontaktforløb overgår til jobcentret, vil du i de 6 måneder af din ledighedsperiode skulle til jobsamtale i jobcenteret ca. en gang om måneden – altså 3 samtaler med jobcenteret.

Herefter aftaler du og jobcentret, hvornår du skal til samtale. A-kassen kan deltage i den første samtale med jobcenteret, hvis du ønsker, at vi deltager. Vi deltager også i en af samtalerne i fjerde-sjette måned og igen ved 16 måneder, hvis du fortsat er ledig.

Samtalerne har til formål at hjælpe dig med din plan om at komme i job. Du har pligt til at deltage i samtalerne i jobcentret, og du skal selv booke de fleste samtaler. Når du starter dit forløb i jobcentret, vil der være fokus på at bygge videre på det forløb, som er startet i a-kassen.

Som en del af din plan for at komme i job kan du blive tilbudt et aktiveringsforløb. Du planlægger aktiveringsforløbet sammen med jobcentret og har mulighed for at ansøge om specifikke forløb. Dit aktiveringsforløb vil fremgå af 'Min Plan', og du har pligt til at deltage i alle aktiveringsforløb. 

Du har ret og pligt til aktivering, senest når du har været ledig i seks måneder.

Du skal selv booke samtaler

Som ledig dagpengemodtager skal du selv booke nogle samtaler både i hos os i a-kassen og i jobcentret.

Vi giver dig besked via brev i Mit SL, når det er tid til, at du skal booke en samtale. Det vil også fremgå på forsiden i Mit SL, at du skal booke en samtale. 

Vi anbefaler, at du booker samtalen i god tid, inden din frist udløber. Dine valgmuligheder med hensyn til ledige tider vil nemlig værre større, jo før du booker. Hvis du bliver forhindret på det tidspunkt, du først har valgt, vil der være mulighed for at ombooke samtalen. Det skal du gøre inden fristen for booking udløber. 

I jobcentret skal du booke de samtaler, som i de første seks måneders ledighed skal finde sted hver måned og herefter hver tredje måned. På Min side på jobnet.dk kan du se, hvornår du skal booke en samtale. Din frist for booking vil også fremgå af Min side, når du booker samtalerne. Der vil som udgangspunkt være mulighed for at ombooke samtalen inden for fristen for booking, hvis du bliver forhindret på det tidspunkt, du først har valgt.

Hvis du ikke booker en samtale inden for den frist, du har fået oplyst af enten os eller jobcentret, vil du blive afmeldt som ledig på jobnet.dk. Afmeldingen har virkning fra og med dagen efter udløb af fristen. Du vil som udgangspunkt først kunne få dagpenge, når du igen har tilmeldt dig som ledig. Ved tilmeldingen vil du blive meddelt en ny frist for booking af samtale.

Kontakt os før din frist for booking udløber, hvis du er i tvivl.


Vi er altid klar med hjælp og vejledning, hvis du er i tvivl om, hvordan du booker en samtale, hvis du oplever tekniske problemer eller lignende. Det er vigtigt, at du kontakter os på telefon 7248 6080 mellem kl.  9-10 alle hverdage, før din frist for booking af en samtale udløber. Så har vi nemlig mulighed for at hjælpe dig, inden du bliver afmeldt som ledig.

Hvis du oplever problemer med at booke samtaler i jobcentret, er det jobcentret, du skal kontakte.

 

I meget særlige tilfælde kan a-kassen eller jobcentret fritage for selvbook.

Fritagelsen kommer kun på tale, hvis a-kassen eller jobcentret vurderer, at det er uforholdsmæssigt svært eller umuligt for dig at booke selv, fx grundet ringe it-kundskaber.

Kontakt os på telefon 7248 6080 mellem kl. 9 og 10 på alle hverdage. Du kan også sende en besked til os på Mit SL.

Jobcentret kan også hjælpe dig med en evt. fritagelse.

Du har pligt til at møde til samtaler og aktiviteter, som a-kassen, jobcentret eller anden aktør har indkaldt dig til. 

Udebliver du fra en samtale eller aktivitet, mister du retten til dagpenge fra dagen for udeblivelsen og frem til, du igen genopretter kontakten. Det gælder uanset årsagen til udeblivelsen. Du skal altid kontakte mødeholder, dvs. a-kassen, jobcentret eller anden aktør.

I følgende situationer har du dog en gyldig grund til at udeblive fra en samtale eller aktivitet:

  • Du opfylder din rådighedsforpligtelse, fordi du på tidspunktet for samtalen/aktiviteten er på arbejde, til ansættelsessamtale eller deltager i et tilbud, som du er indkaldt til  af a-kassen, jobcentret eller anden aktør.
  • Ferie, som er registreret hos jobcentret eller a-kassen senest 14 dage før feriens start, og inden du er blevet indkaldt til samtalen/aktiviteten.
  • Sygdom, som er registreret hos jobcentret inden tidspunktet for samtalens/aktivitetens begyndelse.
  • Manglende pasningsmulighed for børn eller andre familiemedlemmer, der kræver pleje, og som er registreret hos jobcentret forud for samtalens begyndelse.
Bliv medlem